Akıllı telefonların gelişmesi ve aktif kullanımın oldukça artmasından dolayı bilgisayarların kullanım amacı farklılaştı, en azından pratikte böyle diyebiliriz. Hatta bu dslr fotoğraf makineleri içinde geçerli. Buradan varmak istediğim nokta tamda fotoğrafçılıkla ilgilenen ve sıcak paylaşım yapmayı amaçlayanları ilgilendiriyor.

Kastettiğim mevzuyu bir senaryo olarak anlatmam gerekirse doğa/manzara fotoğrafı çeken biri için arazide olmak kaçınılmaz ve bu süreç belli zamanlarda oldukça uzun olabilir. Çektiğiniz fotoğrafı belli bir konsepte göre hemen orada işleyip paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunun için her zaman yanınızda bir bilgisayar taşımak zorunda kalmamanız lazım ve işte burada size yardımcı olan uygulama Lightroom‘un mobil sürümü.

Lightroom ve fotoğrafçılıkla az çok ilgilenen biriyseniz preset kullanımı konusunda tecrübeniz vardır diyerekten lightroom’un mobil sürümüne masaüstü bilgisayarınızdan veya internetten indirdiğiniz bir preset’i nasıl yükleyeceğiniz konusunda aşağıdaki talimatları sizinle paylaşmak istedim.

Sırasıyla;

  • Çektiğiniz raw fotoğrafı lightroom’da isteğinize göre işleyin.
  • İşlediğiniz fotoğrafa sağ tıklayarak .dng formatında export edin.

 

  • Export ettiğiniz dosyayı winrar ile sıkıştırıp yandex disk gibi bir sunucuya yükleyebilir veya direkt telefonunuza aktarabilirsiniz.
  • Telefonunuz android ise rar’ı açmada sorun yaşamazsınız eğer ios ise izip kullanabilirsiniz.
  • (Iphone kullandığınızı varsayarak devam ediyorum.) Izip ile açtığınız rar dosyasındaki .dng formatındaki fotoğrafı lightroom ile açın.
  • Açtığınız fotoğraf tıpkı bilgisayarda işlediğiniz gibi açılacaktır. (Eğer açılmıyor ise bu aşamaya kadar olan herhangi bir yerde yanlışlık yapmışsınız demektir.)
  • Şimdi yapmanız gereken açılan fotoğraftaki işlediğiniz ayarları bir preset olarak kaydetmek onuda uygulamanın sağ üst köşesinde bulunan noktaya tıklayarak yapabilirsiniz.

 

  • 1 numaralı görseldeki hazır ayar oluştur’a tıklayıp 2 numaralı görseldeki alana preset ismini girmeniz yeterli olacaktır.
  • Not olarak seç listesindeki tüm ayarları seçebilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz presete hazır ayarlar kısmından ulaşabilir ve istediğiniz fotoğrafa hızlıca uygulayabilirsiniz.

Burada anlattığımın dışında farklı yollarda mevcut buna bağlı kalmayabilirsiniz.

Son olarak örnek için oluşturduğum preset‘i yüklemek için buradaki .dng formatındaki fotoğrafı indirip lightroom mobil uygulamanıza yükleyebilirsiniz.(Örnek lightroom mobil preset indir.)

İndir [Boyut:19.1 Mb]