Merhabalar,

Ev hizmetlerinde ayda 10 gün ve daha fazla süreyle çalıştırılan, temizlikçi, yaşlı ve hasta bakıcı, çocuk bakıcısı, bahçıvan, şoför gibi sigortalıların asgari ücret üzerinden hesaplanan tüm SGK primlerini 12 ay veya 18 ay boyunca Devlet ödüyor.

Bu konuyla ilgili yasal düzenleme 4447 sayılı Kanunun geçici 19. maddesi ile yapıldı.

Basitçe detaylar:

Sigortalının Türkiye İŞ Kurumuna kayıtlı olması gerekiyor.
Sigortalıyı 1.1.2018 tarihi ile 31.12.2020 tarihleri arasında işe almış olmanız icap ediyor.
Kadın sigortalının 18 yaşından büyük, erkek sigortalının ise 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük olması halinde SGK primlerini 18 ay boyunca Devlet karşılayacak. Diğer sigortalıların ise primlerini 12 ay boyunca Devlet ödeyecek.
Sigortalıyı işe alacağınız tarihten önceki üç ay içinde başka bir işte 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması şart.
Sigortalıyı işe aldığınız yıldan önceki takvim yılında başka sigortalı çalıştırmış iseniz, SGK’ya önceki yıl bildirdiğiniz sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak teşvikten faydalanılacak sigortalıyı işe almış olmanız gerekiyor. İlk defa 1.1.12018 tarihinden sonra sigortalı çalıştırıyorsanız sigortalının üç ay primlerini siz ödeyecek ve bu üç ay sonrasında Devlet 18 veya 12 ay boyunca primleri karşılayacaktır.
Prim desteği sigortalı bazındadır. Bu nedenle sigortalının destek kapsamında işe başladığı iş yerinden 12 ay/ 18 ay destek süresi dolmadan ayrılması ve yeni iş yerinde işe girmesi halinde, kalan destek süresi kadar prim desteğinden yararlanılacaktır.
İşverenlerce teşvik başvurusu www.sgk.gov.tr  adresinden giriş yapmak suretiyle erişilen ‘’ e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/Teşvikten Faydalanılacak Sigortalı Tanımlama’’ ekranlarında yer alan, ‘’27103/4447 sayılı Kanun Geçici 19.Madde (Diğer Sektör)’’ menüsü vasıtasıyla yapılacaktır. Evinize en yakın Sosyal Güvenlik Merkezinden de bilgi ve başvuru konusunda yardım alabilirsiniz.

Ahmet Metin AYSOY
vergialgi.net