Yazıya şöyle başlayayım sanırım yıl 2010 veya daha öncesi -2009- olabilir Finlandiya‘da artık internet vatandaşların elektrik, su gibi temel iletişim hakkıdır ve telekomünikasyon firmaları her vatandaşa en az 1 Mbps hızında internet hizmeti sağlamak zorundadır diye kanun çıkarmışlar. Bu hak vatandaşların elinden alınamaz ve hiç bir şekilde gereksiz yere bağlantı hakkı kesilmez diyorlar böyle ıvır zıvır mı olur..!

Gerçi asıl konu bu değil ben ülkemizdeki fiyatlardan ve hizmetin kalitesinden şikayetçiyim. Daha çok fiyat, hız, kota, bağlantı sorunu, gizlilik ve engellenme/sansür yönünden olaya bakıyorum. Bu yazıda Türkiye dahil beş farklı ülkenin internet hız ve fiyatlarını size sunmak istiyorum tabi daha önce Türkiye‘den bir veya iki firmanın fiyat/hız verisini vermek şartıyla. Öncelikle kotalı hiç bir pakete bakmak istemiyorum sadece kotasız paket fiyatları benim için değer taşıyor.

1- Türkiye’de İnternet Fiyatları

Malum, Türkiye’de bir çok kişinin kullandığı o meşhur firmanın paket fiyatlarına baktığımda şöyle bir tablo karşıma çıkıyor.

ADSL / Ultranet Limitsiz / 16 Mbps’ye kadar / Kota Yok / AKN 50 GB / Fiyat: 86 TL

Ultranet Limitsiz’de sunulan diğer paketlerin hepsinde de sadece biri hariç adil kullanım kotası mevcut eğer akn olmayan pakete bakarsak sonuç şu şekil;

ADSL / Ultranet Limitsiz / 16 Mbps’ye kadar / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 215 TL

Fibernet Limitsiz adı altında sunulan paketlerde mevcut bir de onlara bakalım dersek tabi en uygun fiyat seçeneğinden başlamak koşuluyla;

Fibernet / Fibernet Limitsiz / 24 Mbps’ye kadar / Kota Yok / AKN 35 GB / Fiyat: 86 TL

Fibernet alıp akn olan bir paket ne kadar tercih edilebilir o sizin bileceğiniz iş diğerlerine bakarsak yada önerilen adı altında sunulan pakete bakalım.

Fibernet / Fibernet Limitsiz / 24 Mbps’ye kadar / Kota Yok / AKN 75 GB / Fiyat: 94 TL

Burada en pahalı paket ise 155 TL tabi yine 300 GB akn ile sınırlandırılmış. Fiber kotalı paketlere hiç bakmayacağım ve gelelim en güzel nokta olan fiber kotasız yani tam anlamıyla internet diyebileceğimiz paketlere tabi bütçeniz el veriyorsa.. :/ En uygun paket tamda aşağıdaki gibi;

Fibernet Full Limitsiz / 24 Mbps’ye kadar / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 235 TL

Hadi birde en üst limitlere oynayan pakete bakalım dersek -tabi alt yapı sorunlarını bir kenara bırakarak-bizi bekleyen fiyat budur.

Fibernet Full Limitsiz / 1000 Mbps’ye kadar / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 1115 TL

HiperNet ve Yalın İnternet adı altında satılan diğer paketlerde mevcut incelemenizi tavsiye ederim. Tabi hepsinin fiyatında hız/akn/kota etken rol oynuyor. Birde alternatif olarak farklı bir firmanın Türkiye’de hizmet olarak sunduğu paketlere bakarsak;

Eko Aile / 8 Mbps / Kota Yok / AKN 50 GB / Fiyat; 3 ay 29.9 – 21 ay 59.9 TL
Genç Aile / 24 Mbps / Kota Yok / AKN 100 GB / Fiyat; 3 ay 39.9 – 21 ay 79.9 TL
Genç Profesyonel / 50 Mbps / Kota Yok / AKN 150 GB / Fiyat; 3 ay 49.9 – 21 ay 99.9 TL
Dijital Aile Limitsiz / 16 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat; 3 ay 64.9 – 21 ay 129.9 TL

Fiyatlar açıkçası böyle illaki bir tercih yapılacaksa akn ve kotası olmayan en uygun paketler yahut kotasız fakat uygun bir akn noktası olan ve uygun fiyat sunan paketler tercih edilebilir.

Buraya kadar olan kısım aslında uzun ve gereksiz oldu fakat neyin ne olduğunu görmeniz için gerçekten gerekli diye düşünüyorum şimdi diğer dört ülkedeki internet fiyatlarına bakalım.

2- Almanya’da İnternet Fiyatları

Burada hangi firmanın bu hizmeti verdiğini söylememe gerek yok sadece fiyat ve hizmet ilişkisini görmeniz bence yeterli olacaktır. Aşağıdaki üç paketin üçünüde aynı firma sağlıyor.

Hız 32 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 24 ay 19.9 Euro – devamında 29.9 Euro
Hız 100 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 12 ay 19.9 Euro – devamında 34.9 Euro
Hız 400 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 12 ay 19.9 Euro – devamında 44.9 Euro

3- Amerika Birleşik Devletleri’nde İnternet Fiyatları

Yine burada hizmet sunan bir çok firma var ben iki farklı firmanın değişik hizmetlerinden seçtiğim paketlerin fiyatlarını sizlere sunmaya çalıştım.

Hız 10 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 30 Dolar
Hız 50 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 40 Dolar (Aynı paketi 30$’a verende var.)
Hız 75 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 50 Dolar
Hız 300 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 89 Dolar

4 – Finlandiya’da İnternet Fiyatları

Burada fiyat aralıkları dar ama bu paketlerin içinde internet dışında ekstralarda var ona rağmen bu kadar kaliteli bir seçenek sunmaları çok güzel. Üç pakette aynı firma tarafından satılıyor.

Hız 50 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 24 Euro
Hız 100 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 30 Euro
Hız 300 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 36 Euro

5 – Kanada’da İnternet Fiyatları

Son olarak değişik bir hizmet/fiyat anlayışıyla böylesine gelişmiş bir ülkede nasıl böyle bir fiyat tablosu olabilir diyorsunuz ama Kanada’da hizmet veren bir firmanın sunduğu seçenekler bunlar.

Hız 3 Mbps / Kota 20 GB / AKN Yok / Fiyat: 29 Dolar
Hız 25 Mbps / Kota 350 GB / AKN Yok / Fiyat: 74 Dolar
Hız 300 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 84 Dolar
Hız 1000 Mbps / Kota Yok / AKN Yok / Fiyat: 124 Dolar